معرفی رشته

 

گروه مهندسی بهداشت محیط

معرفی رشته:

به طور کلی رمز بقاء و توسعه هر جامعه‌ای توجه به بهداشت و محیط زیست آن است و تحقق توسعه پایدار در زمینه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی بدون توجه به مقوله بهداشت میسر نخواهد شد. فعالیتهای بهداشتی در کشور ما در سه زیر شاخه بهداشت عمومی، حرفه‌ای و محیط متمرکز می‌باشد که این فعالیتها اعم از آموزشی و پژوهشی در مجموعه‌ای تحت عنوان دانشکده بهداشت که زیرمجموعه‌ای از دانشگاههای علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی است انجام می‌گیرد.

بهداشت محیط در اجراي بند 1 اصل چهل و سوم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران مبني بر تامين و حفظ آب آشاميدني بهداشتي و پاکسازي محيط ‌زيست انسان از آلودگيها و بهداشت اماکن عمومي و پيشگيري از بيماريهاي ناشي از عدم بهداشت آب و محيط و براي بالابردن سطح سلامتي روستاييان ضرورت آموزش و تربيت افراد کاردان و متعهد در زمينه بهداشت محيط محسوس است. فارغ التحصیلان رشته مهندسی بهداشت محيط قادرند: 1- در تهيه و اجراي طرحهاي انتقال، تصفيه و توزيع آب در سطح روستا فعاليت نمايند. 2- در شناسايي منابع آلوده کننده آب فعاليت نمايند. 3- ارائه راه حلهاي ساده جهت جمع‌آوري، تصفيه و دفع فاضلاب اجتماعات کوچک فعاليت نمايند. 4- در زمینه جمع‌آوري، دفع و يا استفاده از فضولات حيواني و انساني فعاليت کنند. 5- در زمینه بهسازي چاهها، قنوات، چشمه‌سارها و منابع آب فعاليت نمايند. 6- در زمینه بهداشت مسکن، بهسازي اماکن عمومي و بهداشت موادغذايي آموزش و فعاليت نمايند. 7- در آموزش بهداشت و ارتباط با مردم فعاليت نمايند.

در رشته مهندسی بهداشت محیط مسائل مربوط به بهداشت و محیط زیست مانند آب، فاضلاب، آلودگی هوا، پسماند و کلیات بهداشت محیط (بهداشت مواد غذایی، بهداشت مسکن و اماکن عمومی، بهداشت پرتوها، گندزداها و پاک ­کننده ­ها در بهداشت محیط، مدیریت بهداشت محیط برای مبارزه با ناقلین) مطالعه می شود. بر این اساس مهم ترین هدف بهداشت محیط، مطالعه عوامل محیطی مضر برای سلامتی انسان و تشخیص، پیشگیری، رفع و کنترل اثرات سوء ناشی از این عوامل تلقی می­ گردد.توانایی‌های‌ لازم : رشته‌ بهداشت‌ محیط‌ دارای‌ سه‌ جنبه‌ بیولوژی‌، شیمی‌، فیزیک‌ و ریاضی‌ است‌ و دانشجوی‌ بهداشت‌ محیط‌ در صورت‌ علاقه‌مندی‌ به‌ هر یک‌ از زمینه‌های‌ فوق‌ می‌تواند در این‌ رشته‌ موفق‌ گردد. درواقع‌ این‌ رشته‌ می‌تواند طیف‌ گسترده‌ای‌ از داوطلبان‌ را که‌ دارای‌ علایق‌ و توانمندی‌های‌ متفاوتی‌ هستند، جذب‌ خود کند.

تاریخچه رشته مهندسی بهداشت محیط

در مورد تاریخچه این رشته می توان گفت که در ابتدا به دنبال تشکیل دوره کمک مهندسی بهداشت و دوره کمک بهسازی، اولین دوره بهسازی محیط با پذیرش دوره کارشناسی رشته­هایی مانند شیمی، فیزیک، زیست شناسی و در دانشکده بهداشت دانشگاه تهران فعالیت خود را آغاز نمود. این دوره در سال ۱۳۴۵ هجری شمسی تبدیل به دوره عالی بهسازی گردید. از سال ۱۳۵۵ به بعد برای این رشته در مقطع کارشناسی پیوسته با عنوان مهندسی بهسازی پذیرش دانشجو انجام گرفت. در سال ۱۳۵۹ با شروع تعطیلات انقلاب فرهنگی پذیرش دانشجو به مدت حدود سه سال متوقف و پس از آن پذیرش دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته بهداشت محیط از سال ۱۳۶۲ آغاز گردید و توسعه یافت. مقطع کارشناسی پیوسته پس از سالها، مجدداً از سال ۱۳۸۶ مصوب و پذیرش دانشجو در این مقطع انجام شد.

تاریخچه رشته مهندسی بهداشت محیط یاسوج

اولین دوره پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی بهداشت محیط وبا ظرفیت پذیرش 20 نفر در سال 1374 شروع گردید و به دنبال آن با تجهیزشدن آزمایشگاهها وکارگاه­ها و تکمیل اعضاء هیئت علمی و ارتقاء آموزشکده بهداشت به دانشکده بهداشت مجوز پذیرش دانشجوی مقطع کارشناسی ناپیوسته بهداشت محیط نیز در سال 1385 توسط وزارتخانه ذیربط صادر گردید. درحال حاضر نیز کل ظرفیت پذیرش دانشجو برای مقطع کارشناسی 30 نفر درسال می باشد. با توسعه گروه مهندسی بهداشت محیط و ایجاد شرایط مناسب جهت جذب دانشجویان تحصیلات تکمیلی، مجوز جذب دانشجویان کارشناسی ارشد مهندسی بهداشت در سال 1391 توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صادر گردید و با جذب 5 نفر دانشجو از مهرماه 1392 مقطع کارشناسی ارشد نیز به گروه مهندسی بهداشت محیط اضافه گردید. درحال حاضر حدود 75 دانشجو در مقطع کارشناسی و 15 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی بهداشت محیط در این دانشکده مشغول به تحصیل هستند.

آدرس: یاسوج - میدان امام حسین (ع) دانشکده ی بهداشت دانشگاه علوم پزشکی یاسوج تلفن: 33223505-074 فکس: 33226715-074
لینک های مرتبط:
آمار بازدیدکنندگان:

بازدید کنندگان آنلاین:1
بازدید امروز سایت:54
بازدید این صفحه:612
تعداد کل بازدید:324089
خدمات فناوری اطلاعات:

تغییر رمز VPN
سرور فایل و برنامه دانشگاه
وب سایت های دانشگاه
Off Campus
اتوماسیون اداری
بخش ها و واحد ها:

تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشکده ی بهداشت دانشگاه علوم پزشکی یاسوج است.
طراحی و توسعه در اداره فناوری اطلاعات و ارتباطات 2019