معرفی رشته

 تاریخچه بهداشت عمومی

 رشته بهداشت عمومی در دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد ابتدا دارای دو گرایش بهداشت خانواده و مبارزه با بیماریها در مقطع کاردانی بود که در سال ۱۳۷۲ با تصویب دانشگاه متبوع رشته کاردانی بهداشت خانواده در زیرمجموعه دانشکده پزشکی و سپس آموزشکده پیراپزشکی پذیرش و تربیت دانشجو را آغاز نمود. در سال 1374 آموزشکده بهداشت تاسیس شد و در سال ۱۳۷۶ در گرایش مبارزه با بیماریها نسبت به پذیرش دانشجو اقدام گردید و مقطع کارشناسی پیوسته بهداشت عمومی در سال ۱۳۸۷ و و ناپیوسته در سال و کارشناسی ارشد آموزش بهداشت در سال ۱۳۹۰ به این رشته ها افزوده گردید.

معرفی رشته یهداشت عمومی:

  بهداشت عمومی شاخه اساسی علوم بهداشتی است که دانش آموختگان آن در جهت حفاظت ،ارتقا و بازسازی سلامت افراد جامعه فعالیت می‌کنند دانش آموختگان این رشته باید مجهز به مجموعه ای از علوم، مهارت ها و اعتقاداتی باشند که در جهت توسعه و ارتقاء سلامت جامعه تلاش نمایند.

  رسالت رشته کارشناسی بهداشت عمومی آموزش و تربیت نیروهای آشنا، معتقد و عامل و مفاهیم، مبانی و راهکارهای تامین حفظ و ارتقاء سلامت آحاد جامعه، خانواده و فرد می باشد.

نقش ها:

1-  نقش آموزشی: آموزش به بیماران، افراد پرخطر(High Risk) و یا در معرض خطر (At Risk)  و آحاد جامعه برای حفظ و ارتقاء سلامتی آنان.

2-  نقش پژوهشی: کمک به پژوهش های کاربردی1 (HSR)در عرصه های بهداشتی.

3- نقش مراقبتی: به عنوان مراقب سلامت در واحدهای بهداشتی یا مربی بهداشت در مدارس.

4-  نقش مدیریتی: مدیریت و سرپرستی واحدهای ستادی بهداشتی مانند بهداشت خانواده، مبارزه با بیماریها، بهداشت مدارس ..... در مراکز بهداشت شهرستان ها، استان و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی یا واحد های ستادی بهداشت مدارس در آموزش و پرو[1]رش شهرستان ها و استان.

دوره تحصیلی:

 دوره تحصیلی  کارشناسی بهداشت عمومی چهار سال است مجموعاً 132 واحد شامل 116 واحد  تئوری است که می باست دانشجویان طی ۳سال یا ۶ ترم تحصیلی اخذ و با موفقیت بگذرانند و ۱۶ واحد کارآموزی که در دو ترم تحصیلی هفت و هشت تحت عنوان  مهارت آموزی در عرصه ۱ و ۲ ارائه و سپری می گردد.

تجهیزات و  امکانات:

  چون این رشته آموزشی یک دانش و مهارت بین رشته ای محسوب می گردد لذا از آزمایشگاههای علوم پایه و امکانات همه رشته‌ها مطابق واحدهای ارائه  شده در هر ترم استفاده می نمایند. مانند آزمایشگاه میکروب شناسی دانشکده پزشکی، Skill Lab مرکز توسعه و آموزش پزشکی1(EDC) و آزمایشگاه رسانه گروه آموزش بهداشت، همچنین دارای یک آزمایشگاه اختصاصی حشره شناسی پزشکی و یک خانه بهداشت نمونه آموزشی می باشد. البته قابل ذکر است که فیلد اصلی مهارت آموزی رشته بهداشت عمومی عرصه جامعه می باشد جاییکه که واحدهای ارائه کننده خدمات در سطوح سه گانه نظام سلامت مستقر هستند. لذا دانشجویان دوره کارآموزی را به  مدت یک سال در این واحدها به کسب دانش و مهارت عملی مشغول خواهند بود.

مقاطع تحصیلی و تعداد دانشجو:

 پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی بهداشت عمومی در مهر ماه هر سال از طریق کنکور سراسری انجام می شود و در حال حاضر دارای چهار ورودی دانشجو به شرح ذیل می باشد

 

استاد مشاور

جنس

ورودی سالانه

جمع

پسر

دختر

آقای مهندس کریمی

16

3

13

ورودی 96

آقای دکتر شهرکی

25

3

22

ورودی 97

آقای دکتر نعیمی

21

3

18

ودودی 98

 خانم دکتر پرهیزکار

16

-

16

ورودی 99

 

92

 

 

جمع کل

 [1] -Health Systems Research

آدرس: یاسوج - میدان امام حسین (ع) دانشکده ی بهداشت دانشگاه علوم پزشکی یاسوج تلفن: 33223505-074 فکس: 33226715-074
لینک های مرتبط:
آمار بازدیدکنندگان:

بازدید کنندگان آنلاین:1
بازدید امروز سایت:55
بازدید این صفحه:386
تعداد کل بازدید:324090
خدمات فناوری اطلاعات:

تغییر رمز VPN
سرور فایل و برنامه دانشگاه
وب سایت های دانشگاه
Off Campus
اتوماسیون اداری
بخش ها و واحد ها:

تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشکده ی بهداشت دانشگاه علوم پزشکی یاسوج است.
طراحی و توسعه در اداره فناوری اطلاعات و ارتباطات 2019